سفید اندیش

مرجع جدید ترین اخبار روز ایران و جهان

زبان جاوا - java

جاوا یک زبان برنامه‌نویسی با هدف کلی است که مبتنی بر کلاس , شی گرا می‌باشد و به گونه‌ای طراحی شده‌است که تا حد امکان وابستگی‌های اجرایی کمتری داشته باشد . هدف از آن اجازه دادن به توسعه دهندگان برنامه زمانی , اجرا در هر جایی  است, به این معنا که کد جاوا می‌تواند روی همه platforms اجرا شود که جاوا را بدون نیاز به recompilation پشتیبانی می‌کند . برنامه‌های کاربردی جاوا به طور معمول به بایت کد ترجمه‌شده که می‌تواند در هر ماشین مجازی جاوا ( JVM ) صرف‌نظر از معماری اساسی کامپیوتر اجرا شود . ترکیب جاوا مشابه C و C + + است , اما امکانات سطح پایین کمتری نسبت به هر کدام از آن‌ها دارد . تا سال ۲۰۱۹ , جاوا یکی از رایج‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی در استفاده به ویژه برای برنامه‌های کاربردی وب سرور با گزارش ۹ میلیون developers بود .
جاوا در اصل توسط جیمز گاسلینگ در سان میکروسیستمز طراحی و در سال ۱۹۹۵ به عنوان جزیی اصلی سکوی جاوا منتشر شد . پیاده‌سازی اصلی و مرجع compilers ، ماشین‌های مجازی و کتابخانه‌های کلاس در اصل توسط سان تحت مجوزهای جانبی منتشر شدند . تا ماه مه ۲۰۰۷ ، مطابق با ویژگی‌های فرآیند جمعیت جاوا ، سان اکثر تکنولوژی‌های جاوا را تحت مجوز عمومی گنو منتشر کرد . در ضمن ، برخی دیگر از این فن‌آوری‌های سان ، مانند Compiler گنو برای جاوا ( compiler bytecode ) ، Classpath گنو ( کتابخانه‌های استاندارد ) و IcedTea - وب ( مرورگر وب مرورگر applets ) را توسعه داده‌اند .
آخرین نسخه‌های جاوا ۱۳ است که در سپتامبر ۲۰۱۹ منتشر شد و جاوا ۱۱ ، که در حال حاضر پشتیبانی بلندمدت پشتیبانی می‌کند ( LTS ) برای استفاده تجاری در ژانویه ۲۰۱۹ آزاد شد ، در حالی که در غیر این صورت هنوز از جاوا ۸ با روز به روز رسانی عمومی برای استفاده شخصی تا حداقل دسامبر ۲۰۲۰ پشتیبانی می‌کند . Oracle ( و سایرین ) به شدت توصیه می‌کنند نسخه‌های قدیمی‌تر جاوا را به خاطر خطرات جدی ناشی از مشکلات امنیتی حل‌نشده توصیه کنند . از آنجاییکه جاوا ۹ ( و ۱۰ و ۱۲ ) دیگر پشتیبانی نمی‌شود ، Oracle به کاربران خود توصیه می‌کند که فورا ً به آخرین نسخه ( در حال حاضر جاوا ۱۳ ) یا نسخه LTS تبدیل شوند .

جیمز گاسلینگ ، مایک شریدن و پاتریک Naughton پروژه زبان جاوا را در ژوئن ۱۹۹۱ آغاز کردند . جاوا در اصل برای تلویزیون تعاملی طراحی شده‌بود ، اما در آن زمان برای صنعت تلویزیون کابلی دیجیتال بسیار پیشرفته بود . این زبان در ابتدا بلوط را پس از درخت بلوطی که در خارج از دفتر Gosling's قرار داشت ، اعلام کرد . بعدها این پروژه به نام گرین ادامه یافت و در نهایت به جاوا ، از قهوهی جاوا تغییر نام داد . گاسلینگ جاوا را با ترکیب C / C + + طراحی کرد که سیستم و برنامه نویسان نرم‌افزار برای آن آشنا بودند . 
سان میکروسیستمز اولین اجرای عمومی را در سال ۱۹۹۶ به عنوان جاوا ۱.۰ منتشر کرد . ( ۲۵ ) آن‌ها قول دادند که یکبار ، هر جایی ( WORA ) اجرا شود ، و زمان اجرای هیچ هزینه‌ای را بر روی سکوها فراهم کند . این برنامه محدودیت‌های دسترسی به شبکه و دسترسی به فایل را مجاز می‌داند . مرورگرهای وب خیلی زود توانایی اجرای applets در صفحات وب را داشتند و جاوا به سرعت محبوب شد . مترجم جاوا ۱.۰ در جاوا توسط آرتور ون Hoff نوشته شده بود تا با مشخصات زبان جاوا ۱.۰ مطابقت داشته باشد. با ظهور جاوا ۲ ( که در ابتدا به as ۱.۲ در دسامبر ۱۹۹۸ - ۱۹۹۹ ) منتشر شد، نسخه‌های جدیدی برای انواع مختلفی از سکوها ساخته شدند . J۲EE شامل فن‌آوری‌ها و APIs ها برای کاربردهای تجاری است که به طور معمول در محیط سرور اجرا می‌شوند، در حالی که J۲ME دارای API های optimized برای برنامه‌های کاربردی تلفن همراه است . نسخه رومیزی به J۲SE تغییر نام داده شد . در سال ۲۰۰۶ برای اهداف بازاریابی ، سان به ترتیب نسخه‌های جدید J۲ را به ترتیب جاوا EE ، جاوا ME و جاوا SE نامگذاری کرد .
در سال ۱۹۹۷ ، Sun Microsystems به بدنه استاندارد ISO / IEC JTC ۱ مراجعه کرد و بعدا ً سازمان بین‌المللی Ecma جاوا را رسمی کرد تا جاوا را رسمی کند ، اما به زودی از این فرآیند کناره‌گیری کرد . جاوا یک استاندارد بالفعل است که از طریق فرآیند جمعیت جاوا کنترل می‌شود .  در یک زمان ، سان بیشتر اجرای جاوا را بدون شارژ ، علی‌رغم وضعیت نرم‌افزاری اختصاصی خود ، انجام داد . شرکت سان از طریق فروش مجوز برای محصولات تخصصی از قبیل سیستم سازمانی جاوا درآمد تولید کرد .


در ۱۳ نوامبر ۲۰۰۶ سان مقدار زیادی از ماشین مجازی جاوا ( JVM ) را به عنوان نرم‌افزار آزاد و متن‌باز تحت اجازه‌نامه عمومی گنو ( جی‌پی‌ال ) منتشر کرد . در ۸ می ۲۰۰۷ , سان فرآیند را به پایان رساند و همه کد هسته اصلی خود را تحت شرایط توزیع آزاد / متن باز در دسترس قرار داد, صرف‌نظر از بخش کوچکی از کد که سان حق تکثیر را نداشت . 
معاون رئیس‌جمهور ثروتمند, ریچ گرین , گفت که نقش ایده‌آل Sun's با توجه به جاوا به عنوان یک انجیل است . پس از Oracle Corporation's از شرکت سان میکروسیستمز در ۱۰ - ۲۰۰۹ , Oracle خودش را به عنوان مباشر فن‌آوری جاوا با تعهد بیرحمانه برای پرورش یک جامعه از مشارکت و شفافیت توصیف کرد . این امر مانع از تشکیل پرونده شکایتی علیه گوگل به مدت کوتاهی پس از آن برای استفاده از جاوا در داخل SDK آندروید ( بخش اندروید ) نشد . نرم‌افزار جاوا در همه چیز از لپ‌تاپ‌ها گرفته تا مراکز داده , کنسول‌های بازی تا supercomputers علمی اجرا می‌شود . در دوم آوریل ۲۰۱۰ , جیمز گاسلینگ از Oracle استعفا داد.